Chovatelská stanice Camargo Dione

Chov Pekingských palácových psíků

Reprodukce

Péče o štěňata

Narozením štěňátek nám nastávají nejen ty nejkrásnější chovatelské chvíle, ale také řada starostí, problémů a probděných nocí. Vše se od prvopočátku odvíjí od toho, jaká je fenka matka. Pokud je šikovná a pečlivá a štěňátka zdravá, pak máme v podstatě určitě na tři neděle vyhráno. Nejdůležitějším momentem je to, jestli fena přijme svou úlohu v čištění štěňat, neboť ta se neumí v prvních týdnech vyprazdňovat. Pokud toto zvládne a je dostatečně mléčná, pak naše výraznější pomoc není třeba. Dbáme hlavně na čistotu místa, kde jsou štěňata umístěna a velkou péči hlavně věnujeme feně. Vyjma kvalitní stravy, zajistíme zvláště při větším počtu štěňat i přísun minerálií, zejména vápníku, jehož hladina může být v průběhu laktace narušena a její extrémní snížení může být důvodem tzv. eklampsie, což jsou náhlé křečovité stahy svalstva, které mohou skončit i smrtí. U feny, i když zvláště v prvních dnech nechce odcházet od štěňat, musíme dopřát i dostatek pohybu a i přes její nevoli volíme krátké, ale časté procházky.
Do doby, než se štěňata začnou stavět, je lépe je ponechat v prostorách, které byly připraveny pro porod. Jakmile se začnou výrazněji pohybovat, je potřeba zvolit místo prostorné, ale zároveň bezpečné, kde se štěňata nemohou zranit. Ideálním, zvláště do domácích prostor je nafukovací dětský bazének, který se výborně udržuje, nafukovací boční lemy jsou zpravidla tak velké, že je nelze prokousnout, nelze tak snadno z něho vylézt a v neposlední řadě, když i ten je štěňátkům malý, dá se pohodlně a skladně uložit. Pro štěňata zhruba od pěti týdnů volíme ohrádky, které se bez problémů dají sehnat na kynologických akcích, nebo u speciálních výrobců, kterých je dostatek.
Zhruba do třech týdnů nám štěňátka pravidelně přibírala 2-4 dkg denně, což je optimální váhový přírůstek. Jakmile zpozorujeme, že štěňata začínají s váhou stagnovat a dávají najevo nedostatek potravy, je zřejmé, že mateřské mléko nestačí a je nutné začít přikrmovat, pokud se tohoto úkonu neujme fena sama, a to zcela přirozeně vyvrhováním vlastní natrávené stravy. K dispozici je dnes tolik speciálních krmiv pro štěňata, od mateřského mléka, které poslouží i v případě, že fena má nedostatek mléka, po speciální psí kašičky, které jsou výborné k přechodu na pevnou stravu, že se nemusíme zatěžovat ani složením psího mateřského mléka, ani nakupováním pribináčků. Pravdou je, že tyto specializované produkty nejsou z nejlevnějších, zato jsou tím nejkvalitnějším, co můžeme štěňatům dopřát. Příprava je zpravidla instantní, takže i časová úspora je výrazná. Od pátého týdne, pokud nechceme šteňátkům připravovat vlastní, námi připravené menu, můžeme pomalu přecházet na granulovanou stravu určenou pro nejmenší štěňata, a to ve formě suché, která výborně napomáhá při prořezávání mléčného chrupu i ve formě navlhčené, aby se štěňata učila kousat. Upřímně však, není větší delikatesy, než najemno nastrouhané, nebo nakrájené hovězí se žloutkem. Přece jen, štěňátka jsou masožravci.
I když jsme fenu pečlivě odčervovali už před krytím, přesto eventuálně přítomná vývojová stádia cizopasníků v jejím těle, se přes placentu mohla dostat do plodů a zde se po jejich narození začít vyvíjet. Proto je nezbytné v co nejútlejším věku odčervit štěňata. Dnes jsou dostupné vysoce účinné preparáty, které můžeme aplikovat již osmý den života štěňat a dále tento proces opakujeme přesně podle návodu, či doporučení veterináře. Tato, pro někoho zdánlivá a podceňovaná banalita, jako přítomnost parazitů, je i dnes důvodem častých zdravotních problémů a nejsou bohužel výjimky, kdy štěňata na invazi parazitů, či na sekundární důsledky této invaze hynou. Právě proto, že dnes je to záležitost prakticky tak jednoduchá, je nutné ji nepodceňovat.
Stejně tak důležitá je i vakcinace štěňat. Pokud jsou štěňata kojena a fena byla před krytím řádně provakcinována, pak všechny důležité ochranné látky dostávají štěňata od své matky prostřednictvím mateřského mléka. Přesto, optimálně v šestém týdnu vakcinujeme poprvé, a to podle programu, který nám stanoví veterinární lékař.
V průběhu péče o štěňata se bohužel můžeme dostat do situace, kdy onemocní, nebo dokonce dojde k úhynu některého z nich. Zpravidla prvním příznakem je odmítání potravy a pokud je situace vážná, můžeme pozorovat i odmítavé chování ze strany feny vůči nemocnému. V každém případě neotálíme. V těchto případech zpravidla čas hraje velmi významnou roli a čím dříve se dostaví odborná pomoc, tím lépe a tím větší šance na přežití. Rozhodně není moudré, pokud nejsme veterinární lékaři, se uchylovat k vlastním léčebným postupům, aplikovat zcela samostatně antibiotika a jiné medikamenty, které sice mohou pomoci člověku, ale zvířeti mohou velice ublížit. Rovněž tak telefonické rady a porady se zkušenými chovateli nejsou tím pravým a jen nás okrádají o čas, když ho nejvíce potřebujeme. Říká se, rada nad zlato, ale musí to být rada, která je podložena především znalostí oboru a těch bývá minimum.
Nejbolestivější jsou případy, kdy štěňata výborně vyspívají do určitého věku, až zjistíme, že se stala zjevnou vrozená funkční porucha, nebo anomálie v kosterním vývoji, zvláště pak pohybového aparátu. Stojíme pak před velmi obtížným rozhodnutím – zda takto postiženému tvoru ponechat, či neponechat život. Je to bolestné dilema, ale musíme si uvědomit, že pokud by štěňata byla odchovávána v přírodě, tento případ by neměl šanci na přežití. Nesnažme se proto přírodu obelhávat. I když jsou šance k tomu, aby i o nějakým způsobem postiženého tvora se někdo s láskou postaral, nemusí toto dobrodiní být věčné a pes může jako nepohodlný skončit v drastických, nedůstojných podmínkách. Vždyť jestli vy byste byli ochotni toto břímě na sebe vzít a vyrovnat se s ním, nikdy se nemůžete spolehnout a věřit neznámým lidem, kteří se před vámi zaváží k té nejlepší péči a přitom více o nich, ani o štěněti už nikdy neuslyšíte. Je dost zdravých zvířat, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách a zasloužila by si naší pomoci. Proto v tak závažných momentech nesmí převládnout emoce, ale racionální zhodnocení situace.
Významným faktorem výchovy štěňat jsou hry a komunikace. Pokud je štěňat více, tvoří si smečku, ve které si tvoří své vztahy, učí se respektu i dominanci. Nekonečné hry s mámou i sourozenci navozují situace, které záhy začnou uplatňovat v samostatném životě. Protože však pejsek bude provázet člověka, jde v druhé rovině také o navázání co nejtěsnějšího kontaktu s chovatelem . A tak i naše výchovné působení se musí projevit ve všech sférách štěněčího života, a to nejen během krmení, ale i další související péči, přes výchovu k hygienickým návykům, přes všechny druhy manipulace, od kontroly zubů, přes údržbu srsti a krácení drápků.
            Podle chovatelského řádu lze štěně matce odebrat ve věku 49 dnů. Tolik říká řád. Pro pekinéze je to však velmi záhy. Štěně musí být absolutně samostatné, odstavené od matky a musí umět  samostatně jíst pevnou stravu a mělo by být alespoň jednou, lépe dvakrát vakcinované. Této úrovně samostatnosti pekinéz dosahuje ve věku mezi 8. a 9. týdnem. Pokud nás štěňátko má opustit, pak tedy nejlépe v tomto věku.
V souvislosti s péčí o štěňata nelze opomenout dvě situace, které nás mohou potkat a nejsou výjimkou a které způsobí, že péče o štěňata bude ležet ve většině na nás, jako chovatelích. Jednou je případ, porod feny musel být veden císařským řezem. Toto je dost obvyklá situace, kdy po porodu vyžaduje výrazně zvýšenou péči fena, která je v pooperačním stavu a má sama vážné zdravotní problémy. Může se proto stát, že odmítá štěňata a péči o ně, zvláště pak v prvních dnech po zákroku a proto musíme péči převzít za ni. Zpravidla po třech dnech, pokud je fena bez vážnějších zdravotních komplikací se sama snaží veškerou péči obstarat. Největším rizikem porodu císařským řezem jsou jednak možné pooperační komplikace, které nelze vyloučit a dále možná ztráta mléka. Proto abychom předešli problémům s výživou štěňat, zajistíme preventivně stravu umělou . Druhým, nepoměrně komplikovanějším případem je, přijde –li při porodu o život, ať už z různých důvodů, fena.    V tomto případě, v obrovské bolesti ze ztráty zvířete, se nad prochladlými a hladovými uzlíčky ocitáme v situaci, kdy během okamžiku se musíme rozhodnout jak se v dané situaci zachovat a jaké řešení volit. Příroda nám dává zhruba tři hodiny času, během kterých musíme štěňátkům zajistit teplo a mateřské mléko. Ideální situací je, pokud víme ve svém blízkém okolí o feně, která má svůj vlastní vrh alespoň přibližného stáří a její majitelé by byli ochotni nám v tomto směru pomoci. Pokud není k dispozici fena, pak nezbývá, než se těžkého úkolu ujmout sami a věřit, že péči o štěňata zvládneme. Musíme se připravit na to, že zprvu každé dvě, později 3-4 hodiny, ve dne v noci, budeme krmit a ošetřovat štěňata a se stále více s prodlužujícími se intervaly mezi krmeními, tak jak štěňata budou vyspívat, nám bude stoupat naděje, že se nám podaří je odchovat. Tento bolestný případ může postihnout kohokoliv z chovatelů, proto i když se nám nechce tuto alternativu vnitřně vůbec připustit, přesto na ni musíme být připraveni.              
Odchov štěňat je nesmírně náročná věc. Fyzicky, psychicky, časově a v neposlední řadě i finančně. Odměnou za naše snažení je nám radost z nově vzniklého života i radost z poznání, co znamená psí mateřské štěstí. Čas rozloučení se štěňátky bývá pro mnoho chovatelů velmi těžkým okamžikem, který snad zlehčí jen pocit, že štěňátko bude nadále žít v dobrých podmínkách a bude o něho skutečně pečováno. Výběr nového majitele je v mnohém otázkou náhody a štěstí, přesto by mu měla být věnována náležitá pozornost. Měli bychom rozumně zvážit možnosti nového majitele a nevnucovat mu štěně za každou cenu, pokud máme sebemenší pochybnost. Stejně tak není dobré člověka, který má skutečný zájem o štěně, hned atakovat požadavky na budoucí chovné a výstavní využití malého štěněte a zahrnovat ho sliby o zajistě skvělé výstavní kariéře, když štěňátku jsou tři měsíce. Nakonec pak naše snažení působí více než úsměvně. Našim cílem by měla být snaha o to, aby se štěňátko dostalo do takových podmínek, aby z něho vyrostl zdravý a pěkný pejsek, kterému bude umožněno prožít krásný psí život. A jak nový majitel naloží s možností dalších kynologických aktivit, nakonec ukáže sám čas. 
Autor: Zuzana Brotánková
Žádné komentáře
 
Vítáme na těchto stránkách všechny příznivce našich plemen