Chovatelská stanice Camargo Dione

Chov Pekingských palácových psíků

O nás/ About us

Mým prvním psem byl německý boxer. Úžasný, krásný, chytrý, laskavý a trpělivý pes. Miluji toto plemeno dodnes. Přesto však studium a stále více povinností mne přivedlo k plemeni, které mne doprovází většinu mého života, a tím je pekingský palácový psík. V roce 1975 doplnila naší domácnost fena Cassiopea Erlang, na svou dobu velmi pěkná fena a dcera prvního interšampiona z českého chovu, Hobbyho z Černé cesty. Cassi se v úžasné kondici dožila plných patnácti let. Její místo nahradila fena Niké Ikarie, rovněž kvalitní fena po otci Eranis Ikarie vedoucí linii Penanga Kwai-So a Upswinga of Tsin-ling-schang, která se stala zakladatelkou chovu CAMARGO a byly na ní odchované první tři vrhy této chovatelské stanice. Ze spojení Niké se psem Hoan Thien of China Flower´s s námi zůstala doma fenečka Claudia Camargo. Protože jsem si přála mít dceru po legendárním otci Prince-Fu von der Stadt Herrenberg a ze svého chovu jsem měla po tomto plemeníku jen pejsky, získala jsem roce 1990 od chovatelky Aleny Pitelkové fenu ICH.Chanel z Arety. Fenu, která dorostla výjimečné krásy a stala se pojmem českého chovu pekinézů. Jako jediná získala titul Světový vítěz a  BOB na Světové výstavě v Bruselu v roce 1994 a v podstatě všechny nejvyšší tituly, které v té době bylo možné dosáhnout. Byla tak nádherná, že kdyby se objevila na výstavě ještě dnes, jen stěží by hledala konkurenci. Přes její úžasnou povahu a krásu, bohužel její srdce vypovědělo službu v necelých osmi letech.

Naplnění mých profesních závazků mi nedovolovalo věnovat se chovu v plné míře. Odchov štěňat je velice časově i fyzicky náročná činnost, která nešla s pravidelným režimem práce skloubit. Přijala jsem proto před třinácti lety nabídku slovenského chovatele pana Jozefa Skovajsy, který mi umístil feny a pomohl s odchovem štěňat. Získala jsem od něho fenu z jeho chovu Karin Cobea a odchovali jsme po ní jedny z nejkvalitnějších chovných fen, Damitu Jo Camargo Dione a její výborné dcery Elianne, Emely Estée a Hollyoke Hedde na kterých se chovají vysoce kvalitní štěňata dodnes a samozřejmě v současnosti nejúspěšnější fenu Multichamp. Farah Folly Camargo Dione.  Jsem za tuto možnost chovu vděčná. Štěňátka se odchovávají v maximálně přirozených podmínkách, na čerstvém vzduchu Javoriny, kde s první možností mají dostatek slunce a pohybu a jsou kojena pokud je fena neodstaví. Dobrý zdravotní stav se odráží i na fenách, které nemají problém s porody a jsou vesměs výbornými matkami.

Doma jsem ponechala chovné psy, jednak důvodu časté výstavní prezentace a dále z důvodu jejich lepší dostupnosti pro eventuální krytí. Postupně naší domácnost doplňovali pes Ciráda Fidelio, dovezený z Maďarska, syn Evropské vítězky Ciráda Cecilia, který se dožil téměř patnácti let, dále pejsek ICH.Radsha von La-Bri od německé chovatelky paní Margot Bringezu, povahově naprosto dokonalý pes, který nás bohužel, před dvěma lety  opustil ve věku dvanácti let. Tyto dva doplnil v roce 1998 ICH.Valentino of Tsin-ling-schan, z výborného chovu manželů Hessových rovněž z Německa, který byl do vysokého věku v tak dobré kondici, že má ještě v současnosti velmi zdařilé odchovy. Benjamínkem, který doplnil stárnoucí smečku je  dnes tříletý  Idea´s Imagine Camargo Dione, zvaný Imon. Pejsek je unikátní v tom, že vede krev všech tří výše uvedených psů, a je tak jakýmsi 3 v 1. Je pravdou, že každý z těchto psů se v něm silně odráží, i když jeho otcem je německý pes ICH.Eika´s Son of Tsin-ling-schan. Imonek velmi slibně započal svoji výstavní kariéru, den po dosažení 15 měsíců získal první CACIB, den nato druhý a splnil podmínky pro udělení titulu Šampiona Srbska. V roce 2009 získal titul Český šampion a ziskem osmi čekatelství CACIB přesně v rozmezí roku a dne dosáhl dalšího titulu Interchampion pro chovatelskou stanici Camargo Dione.

Po ztrátě Fidelia i Valentina Imon nezůstal dlouho sám. Náš chov doplnili dva velmi nadějní importovaní psíci, Akascha vom Jaduchipalais  z té nejkvalitnější anglické krve a pes Monaco Jo von La-Bri, který je přes francouzského otce Vanloo de la Baie de Ha-long  veden na linii Fearnvale. Zatím si oba užívají bezstarostného mládí a poznávají svět, jejich budoucnost je, pevně doufám, teprve čeká. V letošním roce posílili náš chov ještě další dva importy. Bílý pes Boulky du Domaine des Nuits de Satin, špičkového původu z nejlepších anglických bílých psů a fena Baby Boll de la Valée des Rubis, francouzské krve vedené na osvědčené psy proslulého chovu du Mont des Boers.

Z výše uvedeného je patrné, že mé aktivity v oblasti kynologie více směřují k oblasti výstavnictví a neskončilo jen u prezentace vlastních zvířat. Dnes působím jako mezinárodní rozhodčí pro exteriér psů, a to skupiny IX. FCI, tedy skupiny společenských plemen. Díky možnosti posuzování v mnoha zemích Evropy se snažím držet kontakt a sledovat nejnovější trendy u jednotlivých plemen dané skupiny tak, abych činnost posuzovatele mohla vykonávat s nejvyšší objektivností a svědomitostí.

Zuzana Brotánková

 
Vítáme na těchto stránkách všechny příznivce našich plemen