Chovatelská stanice Camargo Dione

Chov Pekingských palácových psíků

Výstavy 2009/ Shows 2009

SVĚTOVÁ VÝSTAVA Bratislava 2009

Účast na světové výstavě psů byla pro každého majitele psa tou nejvýznamnější událostí, kterou zpravidla za svůj chovatelský život absolvoval. Akce opředená noblesou a tou nejvyšší očekávanou kvalitou zástupců jednotlivých plemen. Vítěz světové výstavy vždy předurčoval trendy v plemeni, proto jeho výběr byl velmi zodpovědný. Rozhodčí si delegace k této akce velmi považovali, smoking a motýlek byl nejčastšjším „pracovním“ oděvem rozhodčích a ani vystavovatelé, zejména dámy neváhaly s výběrem minimálně odpolední společenské róby, která samozřejmě musela dokonale ladit s předváděným zvířetem. Možná je divné, že píši stále v minulém čase. Jistě, poměry se velmi rychle mění i při konání těchto akcí.


Pokud je světová výstava konána tak blízko a  na tak dostupném místě jako je Bratislava, nemohu si tuto akci nechat ujít nejen jako rozhodčí a chovatel, ale ani jako člověk, který má touto cestou ideální možnost alespoň jedenkrát za rok spatřit své letité přátele a známé. O účasti v Bratislavě tedy nebylo pochyb.


Sledovala jsem pravidelně webové stránky se všemi aktualitami, narůstajícím počtem přihlášených psů. Ale hlavně, internet stále chrlil informace, že je přihlášeno téměř 30000 psů, že se jedná o největší z doposud konaných světových výstav, zkrátka monster akce. Ve finále bylo zúčastněných psů 21021, což je skutečně rekordní počet. S tím ovšem přicházely první problémy organizační. Zásadní novotou, ve světě nevídanou, bylo organizované prodávání parkovačenek na vyhrazená parkoviště (10EUR/os.vůz). To by nebylo nic proti ničemu, kdyby si vystavovatel za tyto peníze koupil parkovací místo alespoň v dosahu výstavního areálu a nebylo mu nabídnuto místo vzdálené min. 2 km s kyvadlovou autobusovou dopravou. To byly zprávy na stránkách výstavy, ale nebylo na škodu se seznámit se zprávami z druhé strany – www.bratislava.sme.sk – majitelé psů zaplavili okolí Incheby, parkují i v zeleni , zcizili značku zákaz vjezdu do sadů Janka Kráľa a parkují v chráněném parku a druhá zpráva zde zveřejněná – na výstavišti Incheba v rámci konané výstavy psů se množí krádeže, zejména tašek a příručních zavazadel. Celkově monstrozní dojem akce tím utrpěl velké trhliny.


Parkování jsme nakonec dva vozy z Prahy vyřešili na sídlišti Petržalka na místě vzdáleném od naší haly zhruba 100 m. Hala A0, kruh číslo 35. Hned vedle otevřený široký průchod ven, dostatek světla a hlavně vzduchu pro nás i pejsky. Pekinézů přihlášeno celkem 95, zhruba třetina přihlášených se nedostavila. Hned prvním letmým pohledem okolo kruhu bylo jasno – jeden roh obsadili Skandinávci, jejich zastoupení bylo hojné. Co nejblíže k rozhodčímu seděla carevna Artěmenko z Ruska a její suita. My jsme ve skromné sestavě obsadili další rožek a po zbytku prostoru byli rozptýlení Italové a Slovinci. Po osmé hodině ráno, kdy se ruské vystavovatelky usadily a zajistily si dostatečný prostor, opatřily své klece ruskou vlajkou. To zřejmě proto, aby se delegovaný rozhodčí Alexej Belkin z Ruska lépe orientoval..

 
Naše plemeno mělo na rozhodčího zase obrovskou smůlu. Opět nebyl delegován specialista, ale rozhodčí pro všechna plemena, navíc rozhodčí, který po posouzení prvních dvou tříd všechny přesvědčil o tom, že plemeni vůbec nerozumí. Navíc hned zpočátku v kruhu vyrobil obrovský organizační zmatek, který by si býval zasloužil podání protestu. Absolutně nerespektoval pořádek daný katalogem, po třídě dorostu psů si k šoku přítomných zavolal do kruhu dorost fen s tím, že chce udělat nejlepší dorost. Nastal chaos zejména u majitelů fen, kteří tak absolutně ztratili přehled, kdy jejich psí dáma přijde na řadu. Katalogem uvedený časový rozvrh, byl panem Belkinem dodržován tak, že skončil s posuzováním o celé dvě hodiny dříve, než mu ukládal rozpis. Jak by také ne. Žádnému z posuzovaných psů nevěnoval více než 15 sekund. Často jsme ani nepostřehli, že je některá ze tříd už odposuzována. Posudky se nepsaly, psy nekomentoval ani ústně. Málokoho vůbec oslovil a s nadřazeným výrazem, ohrnutým rtem a rukama neustále v kapsách se pohyboval kruhem jako člověk, kterého psi zajímají jen velmi okrajově a pekinézi už vůbec ne. Nikdo nepochopil jaký typ upřednostňuje, co se mu líbí, co ne. A nakonec to bylo jedno. Rozhodujícím pro výsledek byla barva kostýmu handlerek. Osobně jsem byla velmi zklamaná, a rozhodně ne sama, z výběru psa, kterému byl zadán CACIB. Sice bílý, raritní pes, ale s žlutým nádechem a místy i plotnami, bez masky, celkově dobrého typu s průměrnou hlavou. Rozhodně zde byli lepší, ale to nebylo zřejmě důležité. Poněkud dezorientovaná jsem byla v situaci, kdy se tři CAC feny ucházely o CACIB. Domnívala jsem se v první chvíli, že mi něco uteklo a jde se o BOB. Dvě feny absolutně maskulinního typu, s velikánskou mohutnou hlavou a srstí skutečně neobvyklou. S nimi v konkurenci jdoucí fena  paní Begojev ze Slovinska mezi nimi působila jako éterická bytost, protože tato fena je opravdu výjimečně elegantní. Samozřejmě se o CACIB a res. CACIB podělily dvě feny-nefeny. Asociace jsou různé, v tu chvíli jsem se v myšlenkách vrátila k MS v atletice, kde byl tolik diskutovaný případ jihoafrické atletky, zda je ještě žena, či muž. Nicméně zpět ke psům - cílená úprava hladiny pohlavních hormonů u fen není ničím výjimečným. Stále mi však uniká smysl tohoto počínání, pokud ovšem odmyslím jednoznačný důvod vedený bezmeznou touhou po zisku titulů do té míry, že majitelům stojí za to fenu fyzicky zničit. U ruských fen to byla tentokrát velká sázka do loterie. Jiný rozhodčí by je silně penalizoval za potlačení znaků pohlavního dimorfismu.


Situace, kdy ruský rozhodčí bude posuzovat zástup ruských psů a zbytek Evropy jim bude sekundovat, byla očekávaná. Upřímně, zřejmě ne v takové míře, aby všechny čtyři nejvyšší tituly byly zadány odchovům jedné chovatelky. Přece jen, v koutku duše člověk doufal, že má pan rozhodčí dostatek sebereflexe a nechce se shodit úplně. Zřejmě měl pro toto své jednání  silnější motivaci.

Kompletní výsledky výstavy na stránkách www.worlddogshow2009.com, nebo www.pekinez.com

Žádné komentáře
 
Vítáme na těchto stránkách všechny příznivce našich plemen